FemCap
theme_sub

Akú zvoliť veľkosť cervikálneho klobúčika FemCap

Cervikálny pesar FemCap sa predáva v troch veľkostiach. Akú potrebujete práve vy, zistíte z nasledujúcej tabuľky:

  • 22 mm - pre ženy, ktoré ešte nikdy neboli tehotné. Pokiaľ si nie ste istá, či ste neboli hoci len krátko tehotná, použite veľkosť 26 mm
  • 26 mm - pre ženy, ktoré boli tehotné, ale nerodili vaginálne (prirodzenou cestou), alebo potratili hoci aj v 2. týždni tehotenstva. Pokiaľ ste rodili cisárskym rezom pri veľmi otvorenom hrdle maternice, použite veľkosť 30 mm.
  • 30 mm - pre ženy, ktoré rodili vaginálne, alebo cisárskym rezom pri veľmi otvorenom hrdle maternice.

Je nutné, aby veľkosť cervikálneho klobúčika FemCap meral gynekológ?

Pri cervikálnom klobúčiku FemCap nie je nutné, aby veľkosť krčka meral gynekológ a nezáleží na výške ani hmotnosti používateľky. Pozrite sa, prosím, na uvedený graf, na ktorom vidíte priemery krčka na vzorke 300 žien. Tretina z týchto žien nebola nikdy tehotná (nuligravida), tretina rodila cisárskym rezom (C-section) alebo potratila (abortion) a tretina rodila klasicky vaginálne (multiparous). Vodorovná os udáva priemer spodnej časti krčka v milimetroch, zvislá počet žien, u ktorých bol daný priemer zmeraný. Veľkosť krčka sa merala gynekologickými krúžkami. Percentuálne rozloženie rešpektuje Gaussovu krivku. Pri pohľade na graf zistíte, že priemery pesaru sa pohybujú na hornej hranici toho, čo je bežné.

orientačný graf znázorňujúci veľkosť maternice

graf znázorňující velikosti čípku

Príklad 1:

Najviac žien, ktoré ešte nikdy nerodili, má krček veľký cca 17,5 - 20 mm. Predávaná veľkosť 22 mm najmenšieho FemCapu im teda bude bez problémov stačiť. Samozrejme, existujú ženy, ktoré majú krček o niečo väčší alebo menší - v prípade nerodičiek je to časť majúca veľkosť cca 15,5 - 17,5 mm, prípadne 20 - 22 mm. I týmto ženám bude veľkosť 22 mm vyhovovať. Potom nájdeme extrémy - ženy s veľmi malým alebo veľmi veľkým krčkom, ktorých je však len málo, približne 4%. V prípade výrazne menšieho krčka žena bez problémov použije veľ. 22 mm. V prípade výrazne väčšieho krčka by jej táto veľkosť nestačila a musela by použiť 26 mm. Veľkosť krčka sa môže zväčšiť i veľmi raným potratom, preto v prípade nejasností odporúčame radšej väčšiu veľkosť.

Príklad 2:

Drvivá väčšina žien, ktoré rodili vaginálne, má veľkosť krčka 28 mm a menšiu. Veľkosť 30 mm, v ktorej sa vyrába najväčší pesar, im teda bude dobre vyhovovať. Približne 4% žien budú mať krček väčší ako 30 mm a nebudú môcť pesar FemCap použiť.

  • Cervikálny klobúčik sedí okolo krčka, ale ako vyplýva z predchádzajúceho vysvetlenia, spravidla to nie je nijak natesno. To je veľmi výhodné, pretože nedochádza k nežiaducemu dráždeniu krčka, a napriek tomu sa FemCap nemôže posunúť. Klobúčik totiž drží vďaka miernemu podtlaku a navyše sa lem zaprie do pošvových stien.
  • V tom je rozdiel oproti pošvovej diafragme, čo je v podstate len pevný krúžok s latexovou blanou, ktorý drží iba zapretím do pošvových stien - preto treba veľkosť diafragmy zistiť meracími krúžkami, aby pevne sedela, ale netlačila. Pružnosť maternice býva veľmi rôzna a pošvové diafragmy sa vyrábajú vo veľkostiach 55 - 100 mm s 5 mm rozdielom medzi jednotlivými veľkosťami.
  • Pokiaľ máte pochybnosti, aký veľký krček vlastne máte, môžete si ho nechať odmerať gynekológom.

Uvedené skutočnosti vyplývajú z internej štúdie FemCap, inc. FemCap Size Selection Study Alfreda A. Shihatu, M.D. Uvádzame ich s autorovým súhlasom. Pokiaľ máte záujem o celú štúdiu (v angličtine, formát .pdf), kontaktujte nás, prosím, emailom.certifikát ISO 13485
  • Pesar FemCap získal certifikát ISO 13485 (zdravotná pomôcka). Znamená to, že spĺňa najprísnejšie medzinárodné
    požiadavky na kvalitu.
  • Používateľky cervikálneho klobúčika FemCap si môžu byť isté, že používajú prvotriedny výrobok.

Pesar FemCap je uznanou zdravotnou pomôckou s certifikátom o zhode certifikát o zhode CE 0470 0470.