FemCap
theme_sub

Odpovede na najčastejšie otázky

cervikálny klobúčik FemCap

 • Do akej miery je pesar FemCap spoľahlivý? Nemôžem otehotnieť?

 • Pesar FemCap v kombinácii so spermicídom alebo prerušovanou súložou je vysoko spoľahlivou dámskou antikoncepciou. Pokiaľ FemCap budete používať pravidelne pri každom pohlavnom styku, úroveň ochrany zodpovedá hormonálnej antikoncepcii. Dôležité je NEVYBERAŤ pesar FemCap hneď po styku, ale najskôr po šiestich hodinách, až všetky spermie uhynú. Po použití treba FemCap omyť vlažnou vodou, osušiť ho a skladovať v škatuľke, v ktorej vám bol doručený. Z času na čas FemCap pohľadom skontrolujte, prípadne doň napusťte vodu, aby ste sa uistili, že v ňom nevznikla trhlina. Približne po roku odporúčame pesar FemCap vymeniť za nový.
 • Ako zistím, že som si FemCap nenasadila nesprávne?

 • Všetko je len otázkou cviku. Preto odporúčame, aby ste si pesar FemCap najprv niekoľkokrát cvične nasadili. Dôkladne si preštudujte naše kapitoly o vnútornej anatómii pohlavného ústrojenstva ("Ako ho nasadiť") a skúste si prstom nahmatať krček, aby ste si uvedomili, kam sa má pesar dostať. Dôležité je zvoliť správnu veľkosť tak, aby klobúčik na krček dobre dosadol. Pokiaľ vaše obavy pretrvávajú, môžete s nasadeným klobúčikom navštíviť gynekológa, ktorý vám potvrdí, či na krčku sedí, ako má. Pesaru FemCap sa netreba báť – aj keď ide v SR o novinku, na západ od našich hraníc je to bežne používaná dámska ochrana proti otehotneniu.
 • Ako dlho dopredu môžem pesar FemCap zaviesť?

 • Pesar môžete zaviesť až niekoľko hodín pred sexuálnym stykom. Môžete ho zaviesť dopredu pred schôdzkou, alebo pred večernými rodinnými rituálmi, a potom už len necháte situáciu plynúť. S pesarom tak nedochádza k prerušeniu romantických chvíľok a neznižuje sa celkový pôžitok zo sexu a vzájomnej blízkosti. Zároveň nemusíte byť nervózna, či sa váš partner ľudovo povedané "nepošmykne". Mnohým ženám by práve pesar mohol pomôcť uvoľniť sa a konečne prežiť milovanie naplno.
 • Čo keď FemCap zabudnem vybrať?

 • Pesar FemCap môžete mať v pošve bez problémov až 48 hodín. Pokiaľ ho necháte v pošve dlhšie, riskujete zápal pošvy a močových ciest. Nezabudnite však, že pesar musíte nechať nasadený ešte aspoň šesť hodín po styku, aby nedošlo k nežiaducemu otehotneniu!
 • Môžeme pri styku používať zároveň cervikálny klobúčik FemCap i kondóm?

 • Vzhľadom na to, že cervikálny klobúčik FemCap nechráni pred vírusom HIV a niektorými ďalšími pohlavnými chorobami, môže občas nastať situácia, že budete chcieť použiť FemCap zároveň s kondómom. Je možné ich takto kombinovať, musíte však pridať dávku lubrikačného gélu, aby sa kondóm nepretrhol pri trení o klobúčik.
 • Pri styku sa klobúčik FemCap pretáča okolo krčka, takže sa väčší zadný lem otočí dopredu a prekáža. Čo s tým?

 • Aj pri správne zvolenej veľkosti cervikálneho klobúčika je možný kĺzavý pohyb okolo krčka, tzv. pretáčanie. Pretáčanie neumožňuje iba FemCap, ktorý je na hranici veľkosti - teda o kúsok menší by sa už nedal nasadiť. Princíp pevného ukotvenia spočíva v priľnutí lemu klobúčika k pošvovým klenbám. Aby sa FemCap pri styku nepretáčal a okraj lemu neprekážal, odporúčame nasledujúci postup:
 • Po nasadení FemCapu na krček zaveďte prst do žliabku klobúčika v zadnej klenbe a zatlačte ho čo najhlbšie. Obdobne postupujte po celej dĺžke žliabku a súčasne pritlačte lem klobúčika k pošvovej stene. Keď je pesar FemCap takto zavedený, niekoľkokrát zatiahnite a zase povoľte svaly panvového dna - napätie svalov je podobné, ako keď chcete vcucnúť špagetu, aj keď v trochu inej lokalite. Potom sa 5-10 min. voľne pohybujte po byte. Pohyby svalov panvového dna vytvoria potrebný podtlak, aby sa FemCap prichytil a potom by sa už nemal pretáčať. Následne prekontrolujte polohu pesaru. Pokiaľ je pretočený, upravte ho a postup zopakujte ešte raz.


certifikát ISO 13485
 • Pesar FemCap získal certifikát ISO 13485 (zdravotná pomôcka). Znamená to, že spĺňa najprísnejšie medzinárodné
  požiadavky na kvalitu.
 • Používateľky cervikálneho klobúčika FemCap si môžu byť isté, že používajú prvotriedny výrobok.

Pesar FemCap je uznanou zdravotnou pomôckou s certifikátom o zhode certifikát o zhode CE 0470 0470.